En organisations möjligheter

Organisationsövning är en spännande och engagerande endagsupplevelse. Vi kommer att se in i de olika världar som toppcheferna, mellancheferna, medarbetarna och kunderna lever i, särskilt under tider av förändring och osäkerhet. Särskilt fokus har vi på samarbetet i organisationen.

Vi belyser medledarskapet, en relation där vi gemensamt satsar på att den organisation vi arbetar med skall lyckas.

Mål

Att frigöra kraft, energi, tid och pengar som idag används till interna konflikter, till att nå organisationens mål och skapa en bättre arbetsplats.

Några lärdomar:

Upplägget

Huvudpunkten är ett organisationsspel som vi gör i två delar.  Vi skapar en organisation med toppchefer, mellanchefer, medarbetare och kunder. De olika rollerna har olika ansvar precis som i verkliga organisationer. Toppcheferna har det övergripande ansvaret för hela organisationen. Kunderna har uppdrag för organisationen att leverera och pengar att betala med. Mellancheferna har ansvar för var sin arbetsgrupp och medarbetarna är kreativa konsulter.

Det är inget rollspel, utan alla ska göra sitt bästa för att hantera de utmaningar som de möter. Övningen är upplagd så att deltagarna blir konfronterade med en situation som är utmärkande för respektive roll i verkligheten.

Men det är mer än så. Den ger deltagarna en helhetsupplevelse av organisationen, till skillnad från vardagen där man som oftast bara har insikt i sin egen roll. Problem som man känner igen från sin egen organisation kan sättas in i ett större sammanhang.

Under dagen är det också flera korta teoripass. Eftersom teorin kopplas direkt till den egna upplevelsen under övningen så kan de nya insikterna direkt integreras i handling.

Antalet deltagare är 20 till 40 personer.

Bakgrund

Detta koncept blev Ulf licensierad på av Barry Oshry på Cape Code år 2002. 1999 hade Ulf gått en utbildning i "Leading Organizational Change" vid Wharton School i Philadelphia. Ett av de bästa momenten under den utbildningen var delar från Barry Oshrys koncept "The Organization Workshop".

För mer information om Barry Oshry och hans företag Power and Systems gå in på

http://www.powerandsystems.com/

 

Webbplatsen producerad av Wiseweb